4 Ağustos 2014 Pazartesi

Duygu-Işıl Parlakyıldız(Kitap Yorumu)

Kitap Adı : Duygu
Yazarın Adı : Işıl Parlakyıldız
Sayfa Sayısı: 662
Yayınevi : Müptela Yayınları

Anne sıcaklığı, baba emniyeti olmayan bir dünyada ayakta kalmaya çalışan kırılganlık abidesiydi Duygu. Üç yoldaşı vardı onu taşıyan. "Develerim" derdi onlara. O develer ki İstanbul'un en arızalı tipleriydi. Her ne kadar bela makinesi olsalar da Duygu için tek bir gerçek vardı;

"Bekir candı, Ali kandı, Sedat aşktı." 

Ve hayat onlar için bir duadan ibaretti. İyiyim…iyiyiz… biz hep iyi oluruz. Güçlü olmayı en zorlu yollarda öğrenmiş dev bir çınardı Sedat. Hayatta yorulmuş, aşktan ?çoktan vazgeçmişti. Yüreğini ördüğü çelik duvarlar arasına saklamış acımasız bir adamdı o. Acılarla ?atılmış düğümlerin arasında filiz verebilir miydi aşk? Meleği şeytana döndürüp, şeytanın ruhunu ele geçirebilir miydi aşk?
Duygu'yu Işıl Parlakyıldız internette yayınlarken okumuştum ve bayılmıştım. Keşke elimizde okuma imkanımız olsa dedim ve dualarım kabul oldu. Duygu için söylenebilecek çok şey var fakat en yerinde olanı "Samimi" olur bence. 

Duygu 17 yaşında birçok insanın kaldıramayacağı acılar yaşamış, hayata tutunmaya çalışan 24 yaşında tam bir Türk kızı. Bu kızımızın 3 tane devesi var. Ali tam bir şebek, Duygu'nun olmayan kardeşi olmuş,desteği olmuş,o ona Çirkin dedikçe Duygu Ali'ye daha bir bağlanmış ona Alim demiş. Trabzonlu Bekir, teyze kızına aşık bir ağır abi. Duygu'ya baba olmuş,dert ortağı olmuş. Tabi ki son olarak Sedat.. Ahh Sedat sen nasıl mükemmel birşeysin ya seni tanımlamaya kelimeler yetmez.  Duygu'yu cehennemden çekip almış Sedat yüreğinin baş köşesine koymuş. Sedat Duygu için herşey olmuş o günden sonra nefesi,öteki yarısı ve sonra aşkı.. Diyaloglar çok güzeldi bazen kahkahalar atarken bazen gözümüzden yaş getiren her duyguyu hissettiren türden. Sedat'ın o "Canom" demeleri beni benden aldı zaten :DTam olarak yoruma gelirsek; Duygu yılın hatta belki de yüzyılın safısın kızım sen ya. Sedat üzülmesin, Sedat kızmasın,arada kalmasın diye Senem'i çektin durdun. Ben olucam camdan atardım o cadıyı :D Bir insan bunca yıl karşısındakinin ve kendinin duygularını nasıl anlamaz ya cidden kör olması lazım. Hadi ilk zamanlar daha kendini toparlamaya çalışıyor Duygu fakat sonraları cidden ilginç. Sedat'ın Duygu'ya hissettiği duyguları biri de bana hissetsin lütfeeen diye bağırasım geldi çoğu zaman o nasıl bir sevgi nasıl bir aşktır ya. Ben de bir tane Sedat alırım hiç hayır demem yani :DBekir'in Selma'sına aşkı, Ali'nin Aslı'yla olan olay evliliği , Sedat ve Duygu'nın fırtınalı aşkı derken kitap bir anda bitti ne olduğunu şaşırdım :) Sayfa sayısı kesinlikle gözünüzü korkutmasın,çoğu zaman kitabın içinde kayboluyorsunuz. Duygu ile Sedat'ın hallerini okurken zaten mayışacağınızdan nasıl bittiğini anlamayacaksınız kitabın. Size tavsiyem kitabı okuyun ve sonrasında Duygu'nın devam hikayesi olan Ali'mi okuyun. Duygu'da olmayan kısımları orada bulabilirsiniz. Umuyoruz ilerde Ali'm de kitap olur kitap kokusunu içimize çeke çeke okuruz. Işıl Parlakyıldız'ın başarılarının devamını diliyorum bol bol kitabı çıkar inşallah da biz de okurken böyle mest oluruz.        Puan:       

  5,0/5,0


Ali'mi okumak için .. 

2 yorum: