4 Ağustos 2014 Pazartesi

Grinin Elli Tonu-E.L. James(Kitap Yorumu)

Kitap Adı:  Grinin Elli Tonu ( Fifty Shades #1)
Yazarın Adı:  E.L.James
Sayfa Sayısı: 576
Yayınevi : Pegasus Yayınları 

Romantik, özgürleştirici ve kesinlikle bağımlılık yaratıcı... Bu roman dengenizi sarsacak, sizi ele geçirecek ve ebediyen sizinle kalacak.

Edebiyat ögrencisi olan Ana Steele, genç girişimci Christian Grey'le röportaj yapmaya gittiğinde son derece çekici, zeki ve sinir bozucu bir adamla karşılaşır. Toy ve masum Ana, bu adama duyduğu arzu karşısında şaşkına döner ve adamın gizemli doğasına rağmen ona yakınlaşma arzusuyla yanıp tutuşur. Ana'nın güzelliği, zekâsı ve özgür ruhuna direnemeyen Grey de onu istediğini kabul eder, ancak şartları vardır...

Grey'in sıra dışı erotik istekleri karşısında şoka uğayan ama bir yandan da heyecana kapılan Ana tereddüde düşer. Büyük başarısına rağmen -çokuluslu şirketleri, uçsuz bucaksız serveti ve sevgi dolu bir ailesi vardır- Grey şehvete esir olmuş ve hükmetme hırsı olan bir adamdır. Çift, cüretkâr ve tutkulu bir fiziksel ilişkiye yelken açarken, Ana, Christian'ın karanlık sırlarını ve kendi gizli arzularını keşfeder.Hepiniz duymuşsunuzdur tabi ki E.L. James'in erotik roman türündeki bestseller'ını. Grinin elli tonu tabi ki erotik roman olduğu için 18 yaş üstü okurlara yönelik bunu söyleyelim baştan.
Gelelim bütün dünyanın aşık olduğu roman kahramanı Christian Grey'e... Ahh Grey ahh sen nasıl tatlı birşeysin. Anlamışsınızdır bende bir Christian hayranıyım tabiki :D Ana ve Christian'ın ilk karşılaşmaları oldukça komik oluyor.Çünkü Ana ,Grey'in ofisine girerken resmen yuvarlanıyor. Ana'nın  Christian'ın ofisine gidiş amacı en yakın aynı zamanda ev arkadaşı olan Kate için röportaj yapmak ve kızımızı bu yakışıklı CEO ilk görüşte etkiliyor doğal olarak. Christian'ın da ondan hoşlandığı bariz ve sonraları bazı bahaneler ile görüşmeler oluyor. En sonunda Ana bu adama ciddi ciddi kapılmaya başladığında ise Grey onu karanlık dünyası ile tanıştırıyor. Masum Ana ise Christian'da ki bu karanlığa aldırmadan onunla olmaya karar veriyor fakat herkesin bir sınırı olduğu gibi Anastasia'nın da var. Neyse spoiler vermemek için gerisini söylemiyorum artık okuyunca anlarsınız.Christian için söylenebilecek çok şey var ama en doğrusu kaybolmuş olduğu bence. Yolunu bulamayan bir çocuk gibi görünüyor bazen okurken insanın gözüne. Ana'da ihtiyacı olan masumluğu bulan Grey için Ana zamanla vazgeçilmez oluyor tabi ki, fakat önlerinde daha çok fazla sorun var.Bildiğiniz gibi Grinin Elli Tonu'nu şubat 2015'de sinemalarda göreceğiz. Oyuncu seçimleri çok konuşulmuştu özellikle Christian için. Fakat ben Jamie Dornan'ı görür görmez kesinlikle Grey için en doğru seçim demiştim. Dakota için şüphelerim vardı fakat fragman yayınlanınca kesinlikle rolüne çok yakıştığını düşündüm. Fragmanı da iki günde rahat 50 defa izlemişimdir bunu söyleyebilirim. Charlie Tango, planör, asansör, Grey'lerde akşam yemeği ve öncesindeki dans,piyano,vsvs.. bunlar fragmanda görünen detaylar ve kitabı okuyanlar bunların çok önemli detaylar olduğunu hatırlayacaktır. Grinin Elli Tonu aslında konu olarak çok fazla birşey barındırmasa da içinde, bu seri benim favorilerim arasında sebebi de muhtemelen Christian ve Ana'nın arasında ki tatlı uyum. E-mail ile haberleşmeleri kitapların en güzel yanlarıydı bence.Bu kitabı aşırı bulanlar var ama bence türü için gayet normal ve hatta bazı kitaplara göre oldukça hafif kalıyor erotik kısımları . Birinci kitapta Christian'ın bazı hareketlerinden,hallerinden hoşlanmayanlar ikinci kitabı okursanız o adamın sevdiği kadın için neler yapacağını anlayabilirsiniz. Biraz spoiler gibi oldu ama bunu söylemezsem olmazdı.Yani şunu belirteyim konu bu kitapta öyle aman aman bir şey değil fakat aslolan Christian ve Ana'yı okumak diyorum ve Grinin Elli Tonu'nun benim gözümde puanı:

                                 
                                      4.0/5.0
Kaynak: http://www.themoviefiftyshadesofgrey.com/wp-content/uploads/2013/11/Jamie-Dornan-in-Fifty-Shades-and-Dakota-Johnson.jpg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder